CHARITATIVNÍ VÁNOČNÍ TRH

18.12.2017

   Tento rok byl v mém životě plný velkých změn, a jelikož se blíží vánoční čas, čas plný lásky, čas odpuštění, čas strávený s těmi nejbližšími, čas kdy i ti největší zarputilci otevírají svá srdce, čas pomoci druhým, rozhodla jsem se v tomto směru přidat ruku k dílu a také maličko pomoci.

Tím, že jsem mámou, byla volba naprosto jasná! Pomoc bude směřována dětem a tím, že mi utkvěla v hlavě věta malého šesti letého chlapečka, vnuka mamčiné kamarádky, kterému byla letos, pár dní před nástupem do první třídy, diagnostikována akutní leukémie, "Vždyť já jsem přeci nezlobil, tak proč nemohu jít do školy, proč musím být v nemocnici?" rozhodla jsem se podpořit onkologicky nemocné děti a vybrala Nadační fond Šance onkoláčkům.

   Je mi líto, že nelze pomoci jinak. Myslím tím, že není v mých silách, ani v silách nikoho jiného, uzdravit všechny děti na celém světě. Jelikož děti by si podle mě měly užívat plnými doušky dětství, výskat a ne bojovat s tak zákeřným protivníkem, jako je jakákoliv nemoc, natož onkologické onemocnění.

   V Nespekách, kde žiji, se konají každý rok na nádvoří obecního úřadu tradiční Vánoční trhy. Po té, co jsem od organizátorky dostala souhlas, že v rámci těchto trhů, budeme moci míti stánek, jsem se mohla pustit do příprav. Oslovila jsem několik výrobců a až na pár nepříjemných a negativních výjimek, jsem ani nečekala tak velkou vlnu solidarity. Byla a samozřejmě stále jsem nadšena, kolik zajímavých, šikovných a úžasných lidí kolem nás žije, o kterých jsem neměla ani potuchy. Těm všem, těmto lidem se zlatýma ručičkama, těmto lidem se srdcem na dlani, patří obrovské díky, že neváhali a zaslali své výrobky. Při rozbalování balíčků, mi často doslova padala brada a jen jsem zírala, že je někdo schopen pod svýma rukama vytvořit něco tak úžasného a krásného.

   Čím více se akce blížila, tím více jsem začínala panikařit. Náš domov se pomalu, ale jistě, měnil ve skladiště. Zkrátka krabice kam se podíváš. Velké díky patří také našim paním pošťačkám a pošťákům, kteří cca. týden před akcí, den co den doručovali balíčky. Nebyla by to ale Česká pošta, kdyby se něco nezadrhlo. I přes to, že některé balíčky byly odeslány s dostatečným předstihem, jeden dokonce 16 dní, pošta nebyla schopna je doručit. Při vytelefonování, mimochodem dovolat se, bylo takto před Vánoci, opravdu uměním, mi bylo jen suše řečeno, že mají málo pracovníků a v depech na Moravě vznikl problém. Že je v systému vidět balík např. deset dní na jednom místě, prý ještě neznamená, že ho tam mají a nic s ním nedělají. Nikdo mi nebyl schopen říci, kde se ten a ten balíček nachází. Nicméně prý se nemusím obávat, že by některý balík nedoručili, kdy to však bude a zda se to stihne do sobotní akce, nikdo nevěděl. No, co Vám budu povídat, nestihlo se to. Čtyři balíčky dorazily až následující týden.

   Den před dnem D jsme šli spát kvůli finálním přípravám až v půl čtvrté ráno. Přesto jsme v sobotu 2.12.2017 vstali, plní energie a dobré nálady. Další veliké díky tímto patří mému partnerovi, že to doma v tom chaosu a "bordelu" vydržel, (jen tak mimochodem, Zázince se naopak tento chaos líbil a ba naopak ho zvyšovala, když v mém nestřeženém okamžiku, se jí náhodou podařilo nějakou krabici otevřít a mohla věci vyndavat a zase zandavat. Já z toho měla nervy na pochodu, ona byla naopak plna nadšení a radosti.), za vymyšlení a sestavení celého stánku a mé švagrové a kamarádce za jejich pomoc s přípravami a při prodeji, bez nich bych to sama nezvládla. Díky tiskárnám Královský tisk a E-DKP s.r.o. jsme měli stánek a foto koutek opatřen bannery, které návštěvníky trhu informovali, co u nás na stánku naleznou, na podporu jaké organizace jde výtěžek a seznam všem přispěvovatelů.             A když už jsem v té děkovné řeči, neskutečně si vážím a děkuji celému týmu Budky z Čech, kteří se rozhodli naši akci podpořit tím, že vážili cestu až z Chebu, z připraveného stanu vytvořili foto koutek, v kterém bylo možné se vánočně vyfotit a fotografii ihned vytiskli. Byli jste úžasní!

   Trh začal 14tou hodinou. Jelikož si na tom obec nebo organizátorka zakládají, skutečně se celé trhy nesly v tradičním duchu. Což nejen naši akci, ale celý den, tou úžasnou atmosférou prozářilo. Návštěvníci si mohli dát svařák z tradičního malovaného hrnečku, který bylo možno pronajmout nebo si ponechat, prohlédnout dřevěný betlém, děti se mohly projet na ponících či si v dílničce něco vánočního vyrobit, a především u našeho stánku zakoupit výrobky, které jsme rozdělily do kategorií 50,- 100,- 200,- 500,- a 1000,- Kč, tyto ceny byly stanoveny jako minimální. Dále jsme měly připravenou tombolu a zamýšlely, že věci, které se neprodají, budou do ní následně vloženy, aby se udaly všechny, nicméně zájem o tombolu byl bohužel nulový.

   Podle organizátorky na trh zavítalo cca.150-200 návštěvníků, i přes to, že jsme měly stánek označený, že jsme návštěvníky informovaly, odhadem, když to přeženu, sotva polovina se u nás zastavila a buď se nechali vyfotit nebo něco zakoupili. Výrobky byly velmi rozmanité, od bloků, přáníček, přes šperky, doplňky, lapače snů, dětské potřeby, kosmetiku až po oblečení. Vše samozřejmě česká výroba. Největší zájem byl však o cukroví, kterého jsme měly jen tři krabičky, tedy snad každému druhému, kdo se u nás zastavil, jsme s lítostí opakovaly, že již není a snažily se nabídnout něco jiného. V každém případě, to nemění nic na faktu, že se celá akce nesla v příjemném duchu, počasí vyšlo na jedničku, lidé se usmívali a byli moc milí, a i když byla sobota před první adventní nedělí, vánoční atmosféra již dýchala ze všech stran. Po čtvrté hodině se začalo stmívat, lidí ubývalo a v půl páte už na nádvoří nebyla ani noha.

   Celkem se nám na trhu podařilo vybrat 5800,- Kč. Zprvu jsme byly z částky maličko zklamané, avšak zástupkyně nadačního fondu, která se přijela se synem na akci podívat, konstatovala, že je jedno, kolik se vybralo, každá koruna může pomoci a když vezmeme v potaz i návštěvnost, místo akce (malá obec), v blízkém okolí se konaly další čtyři jiné předvánoční akce, tak je částka skutečně krásná a všechny (nás za organizaci akce, výrobce či firmy, kteří věnovali výrobky, tým Budky z Čech, tiskárny, návštěvníky, kteří si u nás cokoliv zakoupili) může hřát příjemný pocit, že se nám společnými silami podařilo alespoň maličko přispět a pomoci.

   Tím, že zbylo mnoho věcí, měly jsme v plánu akci v blízké vesnici opakovat. Bohužel to bylo na poslední chvíli a nakonec jsme povolení nedostaly, jelikož již nebyl volný prostor. Mezi tím, jsem zkusila dát několik výrobků na instagram a FB do dražby, kde si pouze jedna paní zakoupila vonný olej za částku 500Kč. Zbytek věcí jsem zabalila do krabic a poputují přímo Nadačnímu fondu Šance onkoláčkům, kteří je prodají na jejich bazárku či použijí na další jarmarky či akce.                                                                                                      Vybrané peníze byly předány tak, že byly vloženy na transparentní účet nadačního fondu.

   Závěrem, když to shrnu, příprava byla celkem náročná, nicméně, akce byla protkána úžasnou atmosférou, nasbíraly jsme mnoho zkušeností, poznaly zajímavé lidi, ještě zajímavější výrobky, vybrala se krásná částka a to nejdůležitější, alespoň maličko jsme pomohly tam, kde je to potřeba, tam, kde je to nejdůležitější a to pro děti. Nemocné děti. Ještě jednou všem, kteří se jakkoliv na akci podíleli, letí obrovské DĚKUJI, bez Vás všech by to nešlo!

PS: Pojďme si zkusit ještě společně přát, ať jsou všechny děti zdravé a s úsměvem na rtech. Možná, když si to budeme přát všichni společně... tak se to přání splní. Zázraky se přeci občas dějí!